Relacja z Akademii Podatkowej

W czwartek 16 kwietnia odbyła się Akademia Podatkowa. Po raz trzeci przedstawiciele nauki, jak również praktycy codziennie mierzący się z problematyką podatków zgodzili się podzielić swoją wiedzą ze studentami Wydziału Prawa i Administracji.

Akademia rozpoczęła się od wystąpienia Opiekuna Naszego Koła dr Damiana Cymana. Prelekcja dotyczyła problematyki optymalizacji podatkowej. Omawiana była na przykładzie kazusu Optimus SA, szeroko poruszane były sposoby działania aparatu państwowego odnośnie kontroli podatkowej jak również sama instytucja interpretacji podatkowych.

Kolejny panel poprowadził dr Edvardas Juchnievicius. Dotyczył on  zakładu podatkowego jako elementu zasady źródła opodatkowania. Prelekcja polegała na nauce rozwiązywania skomplikowanego kazusu z zakresu podatków. Dr Juchnievicius po kolei pokazywał na co należy zwracać uwagę i jak nie zagubić się w bardzo rozbudowanym systemie prawa podatkowego.

Trzeci panel należał do gościa z Wydziału Ekonomicznego – mgr Lilii Neumann. Podatki zostały przedstawione od strony ekonomicznej. Podczas dyskusji z uczestnikami Akademii poruszane były tematy dotyczące min. tego jakie znaczenie dla państwa mają podatki, które z wydatków budżetu państwa generują największe koszta, jakiego rodzaju podatki zapewniają największe wpływy do budżetu. Sporą część panelu zajęła wymiana poglądów na temat czym jest i czy istnieje coś takiego jak „sprawiedliwość podatkowa”

Kolejnym gościem była Pani doradca podatkowy Izabela Żurkowska- Mróz. Opowiadała ona o tajnikach zawodu doradcy podatkowego oraz przedstawiała ten zawód jako jedną z możliwych ścieżek rozwoju dla absolwentów prawa czy też administracji. Mówiła o wymaganiach formalnych jakie należy spełnić, by stać się doradcą oraz gorąco zachęcała do wyboru tej właśnie drogi rozwoju.  Prezentacja zwieńczona została wspólnym rozwiązywaniem kazusu, jako przedsmakiem tego czym zajmuje się doradca podatkowy.

Po tej prezentacji zostały również uczestnikom rozdane ustawy podatkowe zafundowane przez wydawnictwo Od.Nowa.

Akademia zwieńczona została prezentacją przygotowaną przez Urząd Kontroli Skarbowej w Gdańsku. Prezentacja dotyczyła wyjaśnienia czym w ogóle jest Urząd Kontroli Skarbowej jako instytucja, czym się zajmuje, w jaki sposób prowadzi swoje działania oraz dlaczego nie należy mylić go z Urzędem Skarbowym. Wyjaśnione zostało na czym polega instytucja tajemnicy skarbowej. Poruszane były także słynne sprawy, którymi żyły w ostatnich czasach media. Przedstawiciel Urzędu tłumaczył na czym tak naprawdę polegały naruszenia prawa i czym były podyktowane działania Urzędu.

Jeszcze raz chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim prelegentom jak i uczestnikom Akademii!