„Ogólnopolskie Studenckie Forum Podatkowe” w Toruniu!

W dniach 26- 27 marca mieliśmy przyjemność uczestniczyć w konferencji naukowej pt. Ogólnopolskie Studenckie Forum Podatkowe w Toruniu. Zorganizowana została przez Studenckie Koło Naukowe Prawa Podatkowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jadąc prosto z dworca udało nam się zdążyć na część pierwszego panelu podczas którego przedstawiciele nauki, praktycy tacy jak doradcy podatkowi, przedstawiciele Urzędu Kontroli Skarbowej oraz Izby Skarbowej mieli okazje przeprowadzić dyskusje na temat podatku VAT. Panel obejmował rozważanie złych i dobrych stron zmian w zakresie ulgi za złe długi. Eksperci zastanawiali się co było podstawą do wprowadzenia tej regulacji, jakie będą jej skutki i czy nie stworzy ona aby możliwości do nadużyć. Kolejnym poruszanym problemem było objęcie mechanizmem odwróconego opodatkowania nowych grup produktów. Również w tym wypadku duże zainteresowanie budziła przyszłość tego mechanizmu i w szczególności odpowiedzenie na pytanie – czy nadchodzące zmiany nie zmierzają w kierunku objęcia odwróconym obciążeniem wszystkich towarów? Omówiona została także centralna baza faktur jako możliwy pomysł na walkę z wyłudzeniami VAT.

Kolejny Panel dotyczył podatku PIT i został poprowadzony przez dwójkę pracowników UMK oraz przez praktyka zajmującego się podatkami w jednej z największych korporacji. Tematem, który wywołał największe poruszenie podczas tego panelu były  nieodpłatne świadczenia na rzecz pracowników. Pojawiły się kwestie tego, czy pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mają zostać w większym stopniu obciążeni niż ci pracujący na  podstawi umów cywilnoprawnych, jak powinno być rozliczane używanie samochodów służbowych do celów prywatnych oraz odpowiedzenie sobie na jakże ważne pytanie czy każdy hot dog podczas imprezy integracyjnej powinien być oddzielnie opodatkowany. Następnie rozważano czy nowy obowiązek podatników jakim są Elektroniczne deklaracje faktycznie usprawni system oraz jak działa i co jest istotą systemu cashback

Ostatnim panelem był panel poświęcony podatkowi CIT. Składał się z trzech części. Pierwsza poświęcona była  zmianom w niedostatecznej kapitalizacji, jej ocenie oraz temu czy ograniczy ona możliwość przeprowadzania optymalizacji podatkowej. Kolejna, niezwykle ciekawa część poświęcona była problematyce zagranicznych spółek kontrolowanych. Zastanawiano się czy obecne regulacje skutecznie zapobiegają unikaniu opodatkowania poprzez przerzucanie dochodów do spółek położonych w krajach o niskim poziomie opodatkowania oraz czy mimo istniejących reguł możliwe będzie uniknięcie opodatkowania. Ostatnia część dotyczyła roku SKA jako roku podatnika CIT. Zwłaszcza w kontekście prowadzonych w 2014 r. zmian.

Po konferencji mieliśmy okazję pozwiedzać jakże piękne miasto jakim jest Toruń, poczuć klimat zarówno miasta akademickiego jak i miejsca urodzenia Mikołaja Kopernika.