Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Umowy cywilnoprawne w prawie podatkowym” – relacja i fotorelacja

W dniach 13 – 14 marca 2014 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Umowy cywilnoprawne w prawie podatkowym”.

Dwudniowa konferencja naukowa o tematyce prawnopodatkowej to pierwsze takie przedsięwzięcie na Uniwersytecie Gdańskim, którego organizacji podjęło się Koło Naukowe Prawa Finansowego. Kilka miesięcy starań zostało nagrodzone przybyciem nad Zatokę Gdańską wybitnych przedstawicieli nauki, a także studentów i doktorantów z całej Polski i wygłoszeniem przez nich interesujących referatów.

Konferencja rozpoczęła się z kilkuminutowym poślizgiem od powitania gości przez prezesa Koła Naukowego Prawa Finansowego Marka Sołtysa. Po nim swoje wystąpienie mieli profesor dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler i dr Damian Cyman (opiekun KNPF), którzy wyrażali swoje zadowolenie z faktu organizacji konferencji na UG oraz przybycia wielu znamienitych gości.

Przy udziale niemal pełnej auli konferencję rozpoczął prof. dr hab Paweł Borszowski z Uniwersytetu Wrocławskiego , który wygłosił referat pt. „Elastyczność regulacji zobowiązania podatkowego a umowy cywilnoprawne”. Następnie temat elektronicznego zakładu podatkowego w umowach cywilnoprawnych nakreślił dr Edvard Juhnievic (UG). Pierwszy panel zakończył prof. Bogumił Brzeziński referatem „Źródła nieporozumień doktrynalno-orzeczniczych w zakresie relacji między prawem podatkowym, a prawem cywilnym”. Do tego wystąpienia studenci mieli najwięcej pytań, dyskusja trwała kilkanaście minut.

Na obiad prelegenci, uczestnicy bierni i pracownicy Katedry Prawa Finansowego udali się na Wydział Nauk Społecznych.

Druga część dnia eksperckiego obejmowała referaty magistra Pawła Mańczyka („Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn, a wymóg zawarcia umowy o opiekę nad spadkodawcą”) i dr. Andrzeja Huchli z Uniwersytetu Wrocławskiego – „Zakres odniesienia się do umów w prawie podatkowym”.

Oczekiwanie na ostatni zestaw wystąpień osładzały ciastka popijane kawą lub herbatą z bufetu.

Wreszcie przyszedł czas na wystąpienia dwóch pracowników naukowych Uniwersytetu Gdańskiego. Dr Łukasz Karczyński przedstawił teoretycznoprawne zagadnienie intencjonalności stosunku prawnego w prawie podatkowym i prywatnym, dr Cyman zaś opisał wybrane aspekty optymalizacji podatkowej. Tak zakończył się pierwszy dzień konferencji.

Zakończył się jednak tylko oficjalnie, ponieważ o 21:00 studenci i pracownicy naukowi wyruszyli w tournee po gdańskich i sopockich klubach. W klubie MK Bowling doktorzy prawa razem z usilnie i z zapałem dążącymi do tytułu magistra oddali się… bowlingowi właśnie i długim rozmowom.

Drugi dzień konferencji był okazją dla studentów do zaprezentowania się słuchaczom zgromadzonym na auli. Planowanych występów było szesnaście, odbyło się jedenaście, a z tematyką prac można zapoznać się TUTAJ. Przekrój tematów był szeroki, a jak zaznaczał na uroczystym zamknięciu konferencji dr Cyman, każde charakteryzowało się wysokim poziomem merytorycznym i było wspaniałą okazją do zgłębienia swojej wiedzy. Cieszy też reprezentacja wielu ośrodków akademickich z całego kraju – Uniwersytetu Wrocławskiego, Jagiellońskiego, Warszawskiego, Szczecińskiego, Łódzkiego, w Białymstoku, UAM, UMK i KUL-u.

Mamy nadzieję, że nasi goście oraz słuchacze skorzystali z udziału w konferencji i pojawią się na kolejnej w przyszłym roku.

Pragniemy jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim znamienitym gościom – pracownikom naukowym, prelegentom studentom oraz Katedrze Prawa Finansowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

[pullquote align=”left|center|right” textalign=”left|center|right” width=”30%”]FOTORELACJA[/pullquote]

Otwarcie Konferencji – Przez prof. dr hab. Annę Jurkowską – Zeidler, Opiekuna Koła Naukowego Prawa Finansowego dr Damiana Cymana oraz Prezesa Koła Naukowego Prawa Finansowego Marka Sołtysa.

Pierwszy Panel Konferencji

Prof. dr hab. Paweł Borszowski Uniwersytet Wrocławski – . „Elastyczność regulacji zobowiązania podatkowego a umowy cywilnoprawne”

dr Edward Juchnievic Uniwersytet Gdański – „Umowy cywilnoprawne, a elektroniczny zakład podatkowy”

Prof. zw. dr hab. Bogusław Brzeziński Uniwersytet Mikołaja Kopernika – „Źródła nieporozumień doktrynalno-orzeczniczych w zakresie relacji między prawem podatkowym, a prawem cywilnym”.

Magister Paweł Mańczyk („Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn, a wymóg zawarcia umowy o opiekę nad spadkodawcą”

Dr Andrzej Huchla – „Zakres odniesienia się do umów w prawie podatkowym”

Przerwa kawowa

Organizatorzy zachwyceni jakością kawy i ciasta

Dr Karczyński odbierający podziękowania po swoim wystąpieniu

Dr Cyman prezentujący przykłady optymalizacji podatkowej (bo „lepszy przykład niż wykład”)

To był owocny, ale długi i pracowity dzień. Nawet organizatorzy mają już ze zmęczenia niewyraźne twarze.

Dzień Studencki

Marek Sołtys i Jeremi Chlebowicz otwierają drugi dzień konferencji