Relacja ze spotkania Koła 27.02.14 r.

27.02.2014 r. odbyło się drugie w tym semestrze, pod wieloma względami bardzo oryginalne spotkanie Koła Naukowego Prawa Finansowego.

Zanim jednak zeszli się wszyscy członkowie KNPF, zarząd długo i burzliwie obradował nad zbliżającą się wielkimi krokami konferencją. To już za dwa tygodnie goście z całej Polski zjadą nad Zatokę Gdańską, by rozprawiać o skutkach umów cywilnych w prawie podatkowym. Koło znalazło sponsorów, niezbędnych by odpowiednio ugościć uczestników konferencji , wyłoniło prelegentów na dzień studencki i zaprosiło znanych i wybitnych pracowników naukowych z całego kraju. Przed nami ostatnia prosta, przygotowania idą pełną parą. Zainteresowanych konferencją zapraszamy na jej stronę na Facebooku lub do zakładki „Konferencja” na stronie Koła, zaś chętnych do pomocy przy organizacji wydarzenia prosimy o kontakt mailowy (knpf@prawo.univ.gda.pl). Ciągle jest wiele do zrobienia!

Tymczasem na uczestników spotkania czekała słodka niespodzianka. Magda, będąca ambasadorem wspierającego naszą konferencję KPMG, opowiedziała o karierze w firmie. Prezentacja była tym ciekawsza (a wręcz… bardziej smakowita), że towarzyszyły jej podarowane przez KPMG pączki z okazji Tłustego Czwartku. Ludzie tratowali się, żeby je zjeść. (Podziwiając je na zdjęciach, Ci z Was, którzy nie pojawili się na spotkaniu, mogą sobie tylko wyobrażać, jak przyjemne było spożywanie tych łakoci po kilku godzinach pracy.)

W swoim wystąpieniu Magda zarysowywała przed nami warunki pracy w KPMG. Opisała, jak wygląda kariera w firmie i w jaki sposób wiąże się z naszymi zainteresowaniami, a także podkreślała  przyjazną atmosferę panującą w KMPG.

Następna wystąpiła Joanna Aleksandrowicz, prezentując temat cen transferowych w prawie podatkowym.  Pomimo zapewnień o zjadającej ją tremie, mówiła niesamowicie ciekawie i profesjonalnie. Już za samą formę całkowicie zasłużone były długie i głośne oklaski (przerywane okazjonalnym ciamkaniem – pączki były pyszne). Prezentacja była nie tylko świetna w formie, ale także pod względem merytorycznym. Osobom niezaznajomionym z pojęciem cen transferowych, szybko została przedstawiona niezbędna siatka pojęciowa (podmioty powiązane, podstawa prawna, próba definicji samych cen), a także krótka historia zagadnienia. Dobrze wyjaśnione zostały (na kazusie) możliwości zastosowania cen transferowych w taki sposób, żeby prawnik mógł wykazać swoją przydatność dla korporacji ;). Zainteresowanych (i nieobecnych) zachęcam do zapoznania się z prezentacją TUTAJ.

Szkoda jedynie, że nie dopisała w pełni frekwencja. Być może to Tłusty Czwartek odciągnął Was tego wieczoru od prawnofinansowych rozważań? Jeśli jednak macie jakieś uwagi, podzielcie się nimi na Facebooku lub prześlijcie je na maila koła.

Po spotkaniu KNPF, zarząd udał się w miejsce odosobnienia w celu dalszych obrad. Dyskusje trwały do godzin nocnych i, wierzcie lub nie, niejeden z członków zarządu wracając, potykał się o własne nogi… Ze zmęczenia oczywiście.

[important]Nie odpoczniecie od nas zbyt długo. Następne spotkanie już w przyszłym tygodniu – 6 marca, o godzinie 17:15![/important]