«

»

Relacja ze spotkania Koła – 5.12.2013 r.

5.12.2013 r. odbyło się pierwsze z dwóch grudniowych spotkań Koła. Dzisiejsze poświęcone było głównie sprawom merytorycznym – prelekcję  pt. „Przyszłość pieniądza” wygłosił nasz opiekun dr Damian Cyman. Wcześniej jednak przedstawiono członkom KNPF nowego sekretarza – Ewę Gradkowską i pożegnano uprzedniego – Sebastiana Dwojakowskiego, który z powodów osobistych musiał zrezygnować z pełnienia funkcji w zarządzie. Sebastianowi dziękujemy za udane dwa miesiące współpracy i żegnamy ze łzą wzruszenia w oku, Ewie natomiast życzymy owocnej współpracy i powodzenia w nowej, wymagającej roli. Po krótkim wspomnieniu wyjazdu integracyjnego, rozpoczęła się najważniejsza część spotkania.

Dr. Cyman przedstawił bardzo ciekawe zagadnienie – jaka będzie przyszłość pieniądza. Czy pieniądz elektroniczny wyprze ten, którego używamy na co dzień? Opisał również zjawiska współcześnie występujące na rynku jak Bitcoins lub Linden Dollars z gry „Second Life”. Rozważania poprzedził zaś krótką historią pieniądza – od barterowego, przez kruszec, monety wybijane przez władców państw starożytnych i średniowiecznych, „banknoty” chińskie, kamienie z wyspy Yam, aż do znanych nam współcześnie walut. Wykład był naprawdę ciekawy, a tematy poruszane przez dra Cymana wzbudziły na sali żywą dyskusję.

Spotkanie zakończyło się krótkim podsumowaniem działań dotyczących konferencji, po czym zarząd udał się na posiedzenie w celu omówienia spraw bieżących koła oraz skonsumowania znacznych ilości życiodajnego napoju, zwanego również piwem.

[important]Następne spotkanie KNPF już 12 grudnia o godzinie 17:15 w sali 1033![/important]